EURO 2020: Πρόκριση για Βέλγιο, στην Ολλανδία το ντέρμπι

[ad_1]

Το Βέλγιο είναι από τη νύχτα της Πέμπτης 10 Οκτωβρίου η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε και μαθηματικά στην τελική φάση του EURO 2020, ενώ η Ολλανδία, ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 με τρία γκολ στα τελευταία λεπτά, παίρνοντας προβάδισμα στον πολύ δύσκολο όμιλό της.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» έκαναν το 7Χ7 στον 9ο όμιλο, συντρίβοντας το Σαν Μαρίνο με 9-0 και παραμένοντας αήττητοι για 19ο συνεχή αγώνα, ενώ οι αντίπαλοί τους έμειναν χωρίς νίκη για 97ο παιχνίδι.

Η Ρωσία ακολουθεί στη δεύτερη θέση μετά την έκτη σερί νίκη της στο τουρνουά, με 4-0 επί της Σκωτίας, που συμπλήρωσε 18 παιχνίδια χωρίς ισοπαλία.

Μετά το αποψινό 3-1 επί της Βόρειας Ιρλανδίας, η Ολλανδία «έπιασε» κορυφή (υπερτερεί στις ισοβαθμίες) κι έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα, όχι μόνο για την πρόκριση, αλλά και την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο.

Η Κροατία «καθάρισε» εύκολα το ντέρμπι του 5ου ομίλου με την Ουγγαρία και παρέμεινε στην κορυφή. Οι «Μαγυάροι» μετά την εντός έδρας ήττα από την Σλοβακία, απέτυχαν σε δεύτερο σερί αγώνα και, πλέον, το έργο της απευθείας πρόκρισης δυσκολεύει ακόμη περισσότερο.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι βρίσκεται σε φόρμα και το απέδειξε και απέναντι στη Λετονία, ενώ την τρίτη νίκη στους προκριματικούς και δεύτερη εκτός έδρας, πέτυχε η Κύπρος.

Παρότι μέχρι το 73΄ βρισκόταν πίσω στο σκορ από το Καζακστάν, η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμον, κατάφερε μέσα σε 12 λεπτά να φέρει τα πάνω κάτω και με τα γκολ των Σωτηρίου και Ιωάννου να φύγει νικήτρια από την «Αστάνα Αρένα» με 2-1.

Αναλυτικά:

3ος ΟΜΙΛΟΣ

• Λευκορωσία-Εσθονία 0-0
  • Ολλανδία-Β. Ιρλανδία 3-1 (80΄,90΄+4 Ντεπάι, 90΄+2 Ντε Γιονγκ, – 76΄ Ματζένις)

5ος ΟΜΙΛΟΣ

• Κροατία-Ουγγαρία 3-0 (5΄ Μόντριτς, 24΄,42΄ Πέτκοβιτς)
  • Σλοβακία-Ουαλία 1-1 (53΄ Κούτσκα – 25΄ Μουρ)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

• Αυστρία-Ισραήλ 3-1 (41΄ Λαζάρο, 56΄ Χίντερεγκερ, 88΄ Σάπιτσερ – 34΄ Ζαχάβι)
  • Βόρεια Μακεδονία-Σλοβενία 2-1 (50΄,68΄ Ελμας – 90΄+5 πεν. Ίλισιτς)
  • Λετονία-Πολωνία 0-3 (9΄,13΄ Λεβαντόφσκι, 76΄ Γκροσίτσκι)

9ος ΟΜΙΛΟΣ

• Καζακστάν-Κύπρος 1-2 (34΄ Γερλάνοφ – 73΄ Σωτηρίου, 84΄ Ιωάννου)
  • Βέλγιο-Σαν Μαρίνο 9-0 (28΄,41΄ Λουκάκου, 31΄ Τσαντλί, 35΄αυτ. Μπρολί, 43΄ Αλντερβάιρελντ, 45΄+2 Τίλεμανς, 79΄ Μπεντέκε, 84΄πεν. Βερσάρεν, 90΄ Καστάνιε)
  • Ρωσία-Σκωτία 4-0 (57΄,70΄,84΄ Τζιούμπα, 60΄ Οζντόεφ)