LIVE: Τότεναμ - Λίβερπουλ (0-1) | Αθλητικά

[ad_1]

Διπλή μεγάλη επέμβαση του Άλισον στο 80΄. Αρχικά ο Βραζιλιάνος απομάκρυνε το σουτ του Έρικσεν και στην εξέλιξη της φάσης ο Μόουρα από το σημείο του πέναλτι νικήθηκε από τον πορτιέρε της Λίβερπουλ.

Απειλεί η Τότεναμ στο 79΄ με την κεφαλιά του Άλι να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Εκτός αγώνα ο Σισοκό στο 74΄ και μπαίνει ο Ντάιερ

Ο Άλι στο 73΄ προσπαθεί να «κρεμάσει» τον Άλισον, χωρίς να τα καταφέρει

Έχει ανοίξει για τα καλά το ματς

Μεγάλη ευκαιρία για την Λίβερπουλ στο 68΄. Το σουτ του Μίλνερ μέσα από την περιοχή περνά σύριζα άουτ

Η σειρά του Ποκετίνο να κάνει την πρώτη αλλαγή για την Τότεναμ. Στο 66΄ ο Γουίνκς παραχωρεί την θέση του στον Λούκας Μόουρα

Δεύτερη αλλαγή για την Λίβερπουλ στον αγώνα. Ο Μίλνερ παίρνει την θέση του επίσης υστερήσαντα, Βαϊνάλντουμ

Μία ώρα αγώνα στον τελικό. Πάντα μπροστά στο σκορ η Λίβερπουλ με 1-0 με το γκολ-πέναλτι του Σαλάχ στο 2΄.

Ο Βραζιλιάνος προερχόταν από τραυματισμό και δεν φάνηκε καθόλου στο ματς

Πενήντα οκτώ λεπτά άντεξε ο Φιρμίνο και στην θέση του μπαίνει ο Οριγκί. Πρώτη αλλαγή για την Λίβερπουλ

Ο ρυθμός στα πρώτα 10 λεπτά της επανάληψης είναι ταχύτατος

Απαντά αμέσως η Τότεναμ, με τον Άλι να βρίσκεται σε θέση βολής, αλλά ο Μάτιπ βάζει την κόντρα και σώζει την Λίβερπουλ

Επικίνδυνη στιγμή για την Λίβερπουλ στο 54΄, με τον Λιορίς να «παίρνει τη μπουκιά από το στόμα» του Μανέ

Έχει μπει δυνατά η Τότεναμ και προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση

Σέντρα στο β΄ μέρος

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

Όλα έτοιμα για την έναρξη του β΄ μέρους

Σφυρίζει ο Σκόμινα. Τέλος του πρώτου μέρους με την Λίβερπουλ να προηγείται από το 2΄ με 1-0 της Τότεναμ, χάρις στο γκολ-πέναλτι του Σαλάχ.

Από καλή θέση στο ημικύκλιο της περιοχής, ο Έρικσεν σουτάρει απελπιστικά άστοχα

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου

Όσο οι Άλι και Έρικσεν είναι εκτός παιχνιδιού, η Τότεναμ πολύ δύσκολα θα μπορέσει να απειλήσει

Ο Βέλγος επιστρέφει στο ματς αφού του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες

Πέντε λεπτά για το φινάλε του πρώτου μέρους

Πρόβλημα με τον Βερτόνγκεν που πιάνει το χέρι του

Μεγάλη επέμβαση του Λιορίς σε βολέ του Ρόμπερτσον στο 38΄. Κόρνερ για την Λίβερπουλ

65% υπέρ της Τότεναμ η κατοχή της μπάλας, αλλά η ομάδα του Ποκετίνο είναι ανούσια και αναποτελεσματική.

Είναι άψογα στημένη η Λίβερπουλ από τον Κλοπ στον αγωνιστικό χώρο και προς το παρόν δεν επιτρέπει στους παίκτες της Τότεναμ να βρουν κενούς διαδρόμους για να απειλήσουν.

Προς το παρόν η Λίβερπουλ δεν έχει κινδυνεύσει από τους Λονδρέζους.

Ημίωρο στον τελικό του Champions League. Τότεναμ-Λίβερπουλ 0-1 με το γκολ-πέναλτι του Σαλάχ στο 2ο λεπτό.

Τα ατού των «πετεινών» προς το παρόν δεν έχουν φανεί στο γήπεδο. Έρικσεν και Ντέλε Άλι δεν μπορούν να ξεμαρκαριστούν εύκολα και το παιχνίδι της Τότεναμ γίνεται από την άμυνα με μακρινές μπαλιές προς τον Κέιν και τον Σον που δεν ανησυχούν την Λίβερπουλ.

Ο Σαλάχ στο 22΄ αστοχεί από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή.

Μετά από 20 λεπτά η Λίβερπουλ εξακολουθεί να έχει το προβάδισμα με το γκολ-πέναλτι του Σαλάχ. Η Τότεναμ δεν μπορεί να βρει διαδρόμους προς το παρόν

Το σουτ του Χέντερσον στο 17΄ περνάει λίγο άουτ

Το γκολ του Σαλάχ (1 λεπτό και 49 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα)  είναι το δεύτερο πιο γρήγορο σε τελικό Champions League, μετά από αυτό του Πάολο Μαλντίνι της Μίλαν στο 51ο δευτερόλεπτο στον τελικό του 2005 με την Λίβερπουλ. Ακολουθεί αυτό του Γκάιθκα Μεντιέτα (Βαλένθια) στο 3ο λεπτό του τελικού του 2001

Στο 10΄ ο τελικός. Η Λίβερπουλ με το πέναλτι του Σαλάχ στο 2΄ προηγείται 1-0 της Τότεναμ

Το γκολ του Σαλάχ ήταν το 6ο στην 10η εμφάνισή του απέναντι στην Τότεναμ.

Χωρίς πρόβλημα απομακρύνει ο Φαν Ντάικ

Κόρνερ η Τότεναμ που προσπαθεί να αντιδράσει

Οι οπαδοί της Λίβερπουλ τραγουδούν

Ο τελικός παίρνει φωτιά από πολύ νωρίς. Τότεναμ-Λίβερπουλ 0-1

Ο Σαλάχ εκτελεί άψογα και γράψει το 1-0 για την Λίβερπουλ. Απίστευτο ξεκίνημα για τους «κόκκινους»